Біль у животі і хвороби ШКТ – це може бути результатом того, що з ранку на порожній шлунок були з’їдені невідповідні продукти.
Продукти, що викликають підвищення рівня кислоти. Кава, солодощі, консерви, ковбаса – всі ці продукти, що з’їдаються на порожній шлунок, викликають активне вироблення в ньому кислоти. Звичка їсти їх натщесерце здатна призводити до розвитку больових спазмів, печії, гастриту. При вже наявних гастриті і виразці патологічні стани можуть посилюватися.
Фрукт. Насичені цукром і кислотами фрукти, з’їдені на порожній шлунок, можуть спровокувати чимало неприємностей. Різкий сплеск цукру і інсуліну в крові, ймовірне пошкодження слизової оболонки – це можна роздобути, з’ївши голодним яблуко або апельсин. Любителям фруктів експерти радять поєднувати їх з сиром або йогуртом. Так можна уникнути різкого зростання глюкози, і такий мікс дає відчуття ситості на тривалий час.
Гострі. Страви, що містять багато спецій, також не підходять для вживання на порожній шлунок. За словами медиків, гостра їжа повинна надходити в шлунок, коли його стінки вже захищені. Такий захист органу забезпечують молочні продукти.
Борошняні десерти і випічка. Готові тістечка і торти, у великій кількості населяють прилавки магазинів, виготовляються з використанням добавок категорії Е. Сюди можуть входити харчові барвники, емульгатори, ароматизатори, стабілізатори і підкислювачі. Навіть домашня випічка не застрахована від змісту подібних добавок, які можуть перебувати в сухих сумішах для випічки, кремах-напівфабрикатах, маргарині і так далі. Вживання цих виробів на порожній шлунок може викликати загострення хвороб шлунково-кишкового тракту, зокрема, гастриту.
Крекери, чіпси, сушки. Головна проблема таких закусок в тому, що вони рясніють «швидкими» вуглеводами, які різко підвищують рівень цукру в крові. При цьому в них немає вітамінів і білків, які б сповільнювали вироблення глюкози. Чим з’їдати на порожній шлунок магазинне печиво або сушку, краще з’їсти бутерброд зі шматка цільнозернового хліба з індичкою або куркою.