Робота внутрішніх органів можлива за наявності поживних речовин та кисню. Цю функцію виконує кров. Але при підвищеній в’язкості порушується харчування органів, через що фірмові елементи в прямому сенсі склеюються, що призводить до виникнення кров’яних тромбів.
Основна причина густої крові – неправильне харчування. Симптомами цієї напасті можуть бути швидка стомлюваність, погіршення пам’яті та дратівливість. Про те, які продукти розріджують кров та перешкоджають виникненню тромбів, розповідаємо, спираючись на офіційні медичні джерела.
Часник
У часнику містяться фітонциди, які мають оздоровчий вплив на серцево-судинну систему. Часник нейтралізує шлаки та токсини і тим самим запобігає виникненню кров’яних тромбів.
Чорна смородина
Вітамін С знаходиться в чорній ягоді, яка також багата міддю, сіркою, сріблом. До того ж вітамін С міститься і в листі смородини. Примітно також, що ягода здатна підвищити тонус судин, а також зміцнити серцевий м’яз.
Риба
Користь такого продукту як риба полягає в жирних кислотах Омега-3. РК особливо потребує головний мозок. При вживанні продуктів із вмістом активізуються обмінні функції між мембранами клітин. Такі позитивні зміни запобігають виникненню тромбозу.
Імбир
Імбир один із найкращих натуральних розріджувачів крові – він знижує тиск і забезпечує нормалізацію кровотоку. Однак якщо вживати імбир рідко й у мінімальному дозуванні, продукт має лише профілактичну дію і не усуває в’язкість крові.
Лляна олія
Льняное масло — еще один источник омега-3 жирных кислот. Среди других растительных продуктов оно считается самым полезным.
Горчица
Горчица – ещё один продукт, в котором содержится омега-3 и витамин В6, которые обеспечивают:
- снижение вязкости крови;
- очищение кровеносной системы;
- укрепление сосудов.
Врачи рекомендуют лицам, предрасположенным к тромбообразованию, чаще употреблять горчицу в виде пасты или добавлять ее семена в блюда.
Вредные для организма продукты
Говоря о полезных продуктах, нормализующих процесс разжижения крови, невозможно не упомянуть и такие, которые влияют на сгущение крови. К таким относятся:
- хлебобулочные изделия;
- пирожные;
- консервы;
- колбасы;
- кисломолочные продукты;
- молоко.
Также не рекомендуется употреблять продукты, в составе которых содержится большое количество витамина К. Именно он провоцирует повышение свертываемости крови.