U-News » press release » Ліцензійні угоди в галузі IT: особливості та практичні поради
Всі новини

Ліцензійні угоди в галузі IT: особливості та практичні поради

В умовах стрімкого розвитку IT-сфери, цифрових технологій і появи великої кількості IT-спеціалістів та IT-компаній значущу роль у регулюванні використання програмного забезпечення стали відігравати ліцензійні договори. В цій статті ми розглянемо питання про доцільність укладання ліцензійних договорів, а також практичні нюанси, які варто брати до уваги при розробці та укладанні таких договорів.  

Перш за все варто уяснити, що таке ліцензійний договір та, які види ліцензійних договорів бувають. Згідно зі статтею 1109 Цивільного кодексу України, ліцензійний договір укладається між розробником, власником майнових прав на програмне забезпечення (ліцензіаром) та особою, що отримує дозвіл на використання програмного забезпечення (ліцензіат). Згідно чинного законодавства існує три основні види ліцензійних договорів: 

1) Невиключна (проста) ліцензія передбачає, що ліцензіар надає ліцензіату право використовувати об’єкт ліцензії в установлених договорами рамках, але залишає за собою право використовувати його на тій самій території, надавати ліцензії на таких самих умовах необмеженому колу осіб. 

2) Виключна ліцензія – таку ліцензію отримує лише один конкретний ліцензіат, а ліцензіар програмного забезпечення втрачає можливість його використання у сфері та обсязі, що окреслені даною ліцензією, та не може передавати ліцензію для використання іншими особами.

3) Одинична ліцензія передбачає можливість використовувати програмне забезпечення як ліцензіаром, так і ліцензіатом, однак, ліцензіар не може передавати право використання програмного забезпечення третій стороні (іншим ліцензіатам). 

Переходячи до питання чи варто укладати ліцензійний договір – відповідь однозначно буде – «Так», оскільки, укладення такого договору є однаково вигідним для обох сторін. 

  • Переваги для ліцензіара

По-перше, IT-компанія (ліцензіар) шляхом укладення ліцензійної угоди отримує право на одержання законної винагороди за свій продукт про це детально можете переглянути за посиланням https://legalaid.ua/ua/practice/praktyka-it-prava/

По-друге, розробник програмного забезпечення отримує додатковий важель впливу на осіб, які використовують його програмне забезпечення, і, у випадку порушення його законних прав недобросовісним ліцензіатом, матиме можливість додатково посилатися на порушення умов договору і вимагати відновлення порушених прав і відшкодування шкоди.

  • Переваги для ліцензіата

Головною перевагою є те, що ліцензіат шляхом підписання ліцензійної угоди узаконює своє право на використання програмного забезпечення і позбавляється ризику бути звинуваченим у порушенні авторських прав ліцензіара. 

Більше того, у випадку підписання угоди про виключну ліцензію, ліцензіат оформлює виключне, «ексклюзивне», право на використання конкретного програмного забезпечення і матиме повне право звернутися з претензією до ліцензіара, якщо той, надасть ліцензію на його використання іншим особам. У разі ж якщо цивільно правові відносини належним чином не будуть оформлені, ліцензіат такого права не матиме. 

На що варто звернути особливу увагу!

1. Порядок використання IT-продукту. Оскільки програмне забезпечення може використовуватися як для власних потреб ліцензіата, так і для його дистриб’юції, то в договорі обов’язково потрібно вказати подальший спосіб використання продукції ліцензіатом. 

2. Строк. Важливо знати, що у разі, якщо строк дії ліцензійної не буде конкретно встановлений, то така угода буде чинною, допоки не сплине виключне майнове право на дане програмне забезпечення, але цей термін не може перевищувати 5 років. А у разі відсутності повідомлення жодної зі сторін про припинення чи продовження дії угоди за пів року до закінчення цього п’ятирічного терміну, ліцензійна угода вважається такою, що діє безстроково.

3. Територія дії ліцензійної угоди. Необхідно встановити територіальне поширення дії  програмного забезпечення, у разі, якщо даний пункт не уточнено, за замовчуванням дія програмного забезпечення поширюється лише на територію України.

4. Розмір та порядок сплати ліцензійної винагороди. Важливо в угоді встановити як саме ліцензіат сплачуватиме винагороду ліцензіару. Чи це буде разовий платіж, чи сума сплачуватиметься з певною періодичністю, пеню за прострочення виплати винагороди, а також валюту у якій така винагорода сплачуватиметься. 

5. Інші умови ліцензійної угоди. В договорі додатково можуть зазначатися положення, які будуть застосовуватися у випадку настання форс-мажорних обставин, додаткові гарантії, порядок відшкодування збитків спричинених неналежним виконаннням сторонами своїх обов’язків та інші умови, які сторони вважають за потрібне включити до договору.

Укладаючи договір ліцензії ми наполегливо рекомендуємо Вам звертатися до фахового юриста, для того, щоб не залишити поза увагою дрібних нюансів та не наразитися на неприємності в подальшому. Скрупульозність в укладанні договору ліцензії ніколи не буде зайвою, оскільки, потрібно пам’ятати, що умови ліцензійного договору, які суперечать положенням цивільного законодавства, є нікчемними.


Читають Коментують
Робітники випадково відремонтували кухню не в тому будинку: як відреагувала господиня
46 021
Дитина зустріла сестру-близнючку своєї матері: її реакція стала хітом
39 841
Жінка показала себе після перукарні: люди пишуть, що краще б вона не виходила з дому
37 369
Блогерка мало не залишилася за кордоном через нове обличчя: фото до і після пластики
25 256
"Путін розглядає сценарій завершення "СВО": названі ймовірні терміни
16 030
Робітники довго сміялися, прочитавши записку, яку їм залишила хазяйка будинку
15 811
Сміливо: 50-річна телезірка у сукні з прозорою спідницею вийшла у світ
15 345
Туалет на вулиці та подача води відром: у Києві здають в оренду цікавий "таунхаус"
15 218
Хлопчик з мему "Скоро вже буде Паска" виріс, і ось як він виглядає зараз
13 964
Лікар назвав напій, ефективний від підвищеного тиску і холестерину
13 330
Пуповину перерізала ножицями для брів: жінка не знала, що вона вагітна, поки не народила
13 052
Чим зараз займається Лілія Сандулесу, яка була одружена з Іво Бобулом
13 040
Медики розповіли, яка каша на сніданок знизить ризик інсульту
12 451
Росія дала офіційну відповідь на ультимативні заяви Білого дому
0
"Шоу клоунів та відро болтів": у США висміяли авіаносний флот Росії
0
До пенсії готова: реакція дівчинки-підлітка на перший робочий день стала вірусною
0
Даша Квіткова в ліфі та ультракороткій спідниці посвітила ногами в центрі Токіо
0
Ілона Гвоздьова з донькою, сином та батьками влаштували босу фотосесію просто неба
0
Продюсер Вєрки Сердючки показав архівне фото з нею й розповів, як донести музику до мільйонів слухачів
0
Уже давно бабуся: Катя Осадча розкрила особистий секрет
0
Син Сумської й Хостікоєва зізнався, яка порада матері застерегла його від зйомок у російських фільмах
0
Мозгова продемонструвала образ із кораловим намистом
0
Камалія показала обличчя без макіяжу і свій "циганський" будинок
0
СолоХа вагітна від Тараса Цимбалюка: представник співачки відреагував на чутки
0
Солістка "Лісапетного батальйону" розповіла про стосунки з одруженим чоловіком: "Мені було важко"
0
Ефектна й вільна Гайді Клум шкіряною мініспідницею підкреслила стрункі ноги
0
Біжутерія оптом: стильні обручі для волосся від Arkos

  Чому варто купувати біжутерію оптом у Arkos? Сучасний ...

Чому краще виходити заміж за зрілого чоловіка: основні переваги

Вже ніхто не дивується різниці у віці між партнерами. ...

Через ці 4 шкідливих фрази дитина може вирости вашим ворогом

Гадаєте, що насуплені брови і зціплені зуби — найкращий ...