За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, за останні 30 років кількість гіпертоніків серед дорослих (30–79 років) подвоїлася – тепер їх 1,28 мільярда. При цьому майже половина цих людей не підозрюють, що мають підвищений тиск.
Часто для того, щоб уникнути такої проблеми, як підвищений тиск, достатньо підтримувати свою вагу в нормі, займатися спортом, відмовитися від тютюну та помірно вживати спиртне.
ЩО НЕ МОЖНА ЇСТИ ТА ПИТИ ПРИ ГІПЕРТОНІЇ
У рекомендаціях британської Національної служби здоров'я йдеться, що для того, щоб тримати свій тиск у нормі, варто насамперед обмежити вживання солі (менше однієї чайної ложки на день). З цим може допомогти включення до раціону пряних трав і спецій – вони урізноманітнюють смак ваших страв.
Солодощів та доданого цукру варто вживати менше. Рекомендують їсти 5 або менше порцій на тиждень. При цьому 1 порція – це столова ложка цукру чи джему, 1 склянка лимонаду, половина склянки морозива. А від вживання борошняного та маргарину краще відмовитися.
Від жирної м'ясної їжі (міцні бульйони, жирна свинина, сало, копченості) також варто утримуватись.
Шанувальникам кави, чорного чаю, енергетиків та коли варто скоротити їх споживання, щоб тиск був у нормі. Такі напої можна вживати у помірних кількостях (кава – не більше 4 чашок на день).
Кофеїновмісні напої не повинні бути основним або єдиним джерелом рідини для людей з підвищеним тиском. Замініть їх водою, соками та іншими напоями.
ЯКІ ПРОДУКТИ ПОТРІБНО ЇСТИ ПРИ ГІПЕРТОНІЇ
Лікарі рекомендують дотримуватись спеціальної DASH-дієти (розшифровується як "дієтичні підходи для зупинки гіпертонії").
Відповідно до цього підходу, в раціон варто включити більше клітковини (цільнозерновий рис, хліб та макарони). Такі продукти мають становити основу харчування.
Радять також їсти більше овочів та фруктів, намагайтеся з'їдати 5 порцій фруктів та овочів щодня.
Дієтичні підходи для зупинки гіпертонії також передбачають вживання знежирених або нежирних молочних продуктів (2-3 рази на день).
М'ясо краще вживати нежирне, пісне (курка, індичка, кролик), віддавати перевагу рибі. Їсти коштує не більше 180 грн. в день. При підвищеному тиску також можна їсти яйця – 1 раз.
Не варто відмовлятися від горіхів, насіння та бобових. Їх можна вживати 4-5 порцій на тиждень.
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ ПРИ ПІДВИЩЕНОМУ ТИСКУ
При високому тиску не можна вживати алкоголь, курити, їсти жирну їжу та пити солодке газування.
Хоча про важкі фізичні навантаження (бодібілдинг та інші силові тренування) при високому тиску варто забути, без фізичної активності (що завгодно – від прогулянок до роботи в саду та занять спортом) – нікуди.
Аеробною діяльністю середньої інтенсивності (як швидка прогулянка або їзда велосипедом) варто займатися не менше 2,5 години на тиждень. Фізична активність знижує артеріальний тиск і може допомогти позбавитися зайвої ваги, що сприяє погіршенню проблем із тиском.
ЯКІ ПРОДУКТИ ТА НАПОЇ ШВИДКО ЗНИЖУЮТЬ ТИСК
Фахівці рекомендують страждаючим гіпертонією вживати продукти, які знижують тиск. Зокрема, продукти, багаті на кальцій і вітамін D для його кращого засвоєння (знежирене молоко, йогурт, сир, зелені овочі, броколі, тофу, мигдаль, морепродукти, риба).
Рекомендується їсти і продукти, багаті на калій (апельсини, банани, курага, помідори, печену картоплю, кабачки, тунець), магнієм (листя овочів, боби, зернові крупи).
Також радять вживати продукти, що сприяють розширенню судин, як часник, та напої, що знижують тиск (зелений чай, каркаде чай).
Не відмовляйтеся і від кислих ягід та цитрусових. Урізноманітнюйте раціон калиною, журавлиною, грейпфрутами, лимонами.