Для того, щоб «знешкодити» поганий холестерин, можна просто підвищити рівень хорошого холестерину. З цим чудово справляється чай ройбуш.
У Південній Африці, де його вирощують, чай ройбуш відомий вже більше 200 років. Але популярності у світі він почав набувати недавно.
Одна з особливостей цього червоного чаю – він не містить кофеїну. Зате має високу концентрацію антиоксидантів (зокрема флавоноїдів), які захищають організм від вільних радикалів, вітаміни С, А, Е та Р, магній, калій, кальцій, натрій, залізо, фтор, магній, цинк, мідь.
Він знижує тиск, сприяє нормалізації травних процесів і роботи печінки, здатен заспокоювати нервову систему, стабілізує рівень глюкози.
Ще одна його корисна функція – бореться з поганим холестерином. Після 40 років проблема підвищеного рівня холестерину, який засмічує артерії і підвищує ризик серцево-судинних захворювань, турбує практично всіх. Люди, які слідкують за своїм здоров’ям, приймають статини, які виводять з крові надлишок холестерину, або вживають продукти, які сприяють його зниженню. Ройбуш теж може зіграти в цьому не останню роль.
Вчені провели дослідження, в якому було задіяно 40 добровольців. Вони пили ройбуш впродовж шести тижнів. За цей чай рівень хорошого холестерину підвищився майже на 12 пунктів. При цьому рівень поганого холестерину в середньому знизився на 27 пунктів.
Щоправда, для цього учасникам експерименту довелося пити по 6 чашок чаю щодня. Але навряд чи це можна назвати жертвою з їхнього боку. Адже заодно вони змогли трохи схуднути. Ройбуш зменшив жирові накопичення на 22%. А ще змінив гени та білки, пов’язані з накопиченням жиру та метаболізмом.
Науковці радять обмежити вживання ройбушу людям, які страждають на гастрит, виразку шлунку та інші хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту. Цей чай містить багато ефірних олій і може викликати подразнення слизової оболонки шлунку і кишечника.