Щоденно в Україні о 9 ранку оголошують хвилину мовчання у пам'ять про загиблих внаслідок збройної агресії Росії. Відповідний Указ видав президент Володимир Зеленський 16 березня 2022 року.
Про те, коли і як з'явилась традиція вшанування загиблих хвилиною мовчання, пише РБК-Україна.
Вперше вшановувати пам'ять про загиблих запропонував австралійський журналіст Едвард Джордж Гоні у День перемир'я у Першу світову війну 8 травня 1919 року. Він виклав ідею п'ятихвилинного поминального мовчання в листі в газету "The Times".
Гоні недовго служив у британській армії під час Першої світової, перш ніж демобілізувався через поранення ноги. Він був стурбований тим, як люди в Лондоні святкували на вулицях у день перемир'я. У своєму листі до газети він писав, що мовчазне вшанування жертв війни, було б набагато доречнішим способом відзначити першу річницю її закінчення.
Хвилину мовчання не одразу запровадили. Лист журналіста дійшов до короля Георга V, який 17 листопада 1919 року офіційно проголосив, що в годину, коли перемир’я набуло чинності, 11-й годині 11-го дня 11-го місяця усі мають на дві хвилини відкласти свої справи й у цілковитій тиші вшанувати загиблих.
Офіційного підтвердження нема, що король прочитав лист Гоні, втім він запросив журналіста на палацову репетицію двох хвилин мовчання, традицію, яку досі шанують у Британській імперії.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну Володимир Зеленський на законодавчому рівні ухвалив традицію вшанування загиблих хвилиною мовчання. Щоденно о 9 ранку у містах українцям із гучномовців нагадують про необхідність на мить зупинитись і вшанувати жертв війни. У цей час пішоходи зупиняються, а водії виходять із машин.
Взимку цьогоріч у Києві про наближення хвилини мовчання почали оголошувати на Хрещатику та Майдані, а також на деяких станціях метро. У планах столичної влади запровадження нагадування у наземному транспорті.