Ігор Яворський — керівник з понад 20-річним досвідом, фахівець у галузі стратегічного менеджменту, продажів, дистрибуції та автоматизації бізнес-процесів. У своїй управлінській практиці він особливу увагу приділяє розробці та впровадженню KPI-систем як інструменту підвищення ефективності бізнесу. У цій статті ми поговоримо про те, як технології трансформують роль менеджера — і чи можуть її повністю замінити алгоритми.
Чи можуть алгоритми замінити менеджерів?
— Технології – це інструменти, а не заміна кваліфікованого співробітника, — зазначає Ігор Яворський. — Їх задача — посилити управлінський процес, структурувати операції, мінімізувати суб’єктивність рішень та автоматизувати рутину. Проте такі ключові речі як стратегічне мислення, лідерство, адаптивність та робота з людьми, залишаються винятковою прерогативою менеджера.
Гарним прикладом буде впровадження автоматизованих KPI-систем. Це пріоритетна задача для будь-якого бізнесу, бо ви можете
- автоматично розраховувати бонуси;
- виключити суб’єктивність;
- аналізувати продуктивність команди та будувати реалістичні цілі;
- бачити проблемні зони вже за результатами першого місяця роботи.
Така система може бути повністю автоматизована. Чому ж ми все ж таки говоримо про необхідність кваліфікованого персоналу, в цьому випадку, менеджера? Тому що адекватна робота та взаємодія в команді неможлива без врахування людських чинників. Раптові зміни в компанії, емоційний стан співробітників, форс-мажори, кризи, конфлікти. Навігація в цих процесах вимагає досвіду та високого емоційного інтелекту.
Хто важливіший в продажах — людина чи технології ?
— CRM-системи не замінюють менеджерів. Їх задача — облік, робота з клієнтською базою, аналітика. Вони працюють з даними. Тоді як з людиною може працювати лише інша людина — менеджер. Продажі будуть іти від взаємодії, креативності, вміння комунікувати.
При цьому автоматизація залишається пріоритетною задачею. Бо чим більше ви вивільняєте людей від рутинних дій та бюрократії, ти більше в них часу на реалізацію своїх сильних сторін — креативні проєкти, стратегії, розвиток відносин з клієнтами тощо.
Вже на цьому етапі можна зробити висновок, що потрібно бізнесу — симбіоз технології та професіональної команди.
Чи впливає сфера бізнесу на співвідношення ефективності технології vs персонал ?
— Моя сфера роботи — дистриб’юція харчових продуктів, логістика. Тобто сфери, де можна левову частину роботи довірити автоматизованим системам. І її ефективність буде залежати від того, наскільки сучасне та технологічне рішення використовується у порівнянні з конкурентами. Все має працювати швидко та чітко — щоб фінальний споживач у найкоротші терміни отримав найякісніший продукт.
Звісно, технології у цьому випадку перший помічник:
- автоматизація замовлень;
- інвентаризація, оптимізація витрат;
- програмування попиту;
- геоінформаційні системи та оптимізація логістики.
Це тільки частина прикладів, де буде важко залишитись конкурентоспроможним та ефективним без CRM та ERP-систем як мінімум.
Але я все ж таки наголошую, що керувати будь-якою системою має мотивована команда з чітким розподілом обов’язків.
Мій приклад підкреслює, що навіть у високоавтоматизованих сферах бізнесу технології не замінюють менеджерів. Я б сказав, що вони змінюють роль менеджерів та команди. Керівники концентруються на стратегічному лідерстві, розвитку команди та формуванні цінностей. Профільні спеціалісти — на своїх безпосередніх обов’язках. Майбутнє — за симбіозом: технології забезпечують точність та швидкість, а люди — гнучкість, професіоналізм та натхнення.