Український інститут національної памʼяті (УІНП) визнав об'єкти, присвячені уродженцю Одеси Михайлу Жванецькому, такими, що "належать до символіки російської імперської політики". На думку експертів, подальше використання імені сатирика в назвах географічних об’єктів, юридичних осіб та об’єктів права власності є "пропагандою російської імперської політики".
Про це йдеться у фаховому висновку УІНП. Так, в УІНП зазначили, що хоч Жванецький і народився в Одесі, але більша частина життя і творчої діяльності письменника були пов’язані з російськими містами Санкт-Петербургом (раніше - Ленінград) та Москвою.
В Інституті нацпамʼяті додали, що творча спадщина Жванецького винятково російськомовна, а внесок сатирика у російську культуру неодноразово відзначали почесними званнями та державними нагородами країни-агресора РФ.
Також в УІНП розповіли, що в 2015 році Міністерство культури України внесло Жванецького до так званого "білого" списку діячів культури, які виступили проти анексії АР Крим Російською Федерацією у 2014 році та підтримали територіальну цілісність України. Однак, під час одного з творчих виступів у 2014 році на питання щодо російсько-українських взаємин після анексії Криму письменник відповів: "Кто-то хотел свободы и в Европу - получил. Кто-то хотел Крым - получил. Щас только надо доверить все верхам. … Если решать вопрос вверху - то между собою, как ни странно - Россия-Америка. Вот эти две страны могут решить этот вопрос. А пока, как сказал Обама тоже, Крым потерян, его не вернуть".
Крім того, в Інституті нацпамʼяті розповіли, що в 2019 році Жванецький відвідав окупований Крим, де взяв участь у зніманні кінофільму "Одесский пароход" на замовлення пропагандистського каналу "Россия 1". Головні ролі в ньому виконували Федір Добронравов та Михайло Порєчєнков, які внесені до "Переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України", що охоплює діячів культури Російської Федерації, які публічно підтримали російську військову агресію на Сході України, анексію Криму, висловлювали заперечення державного суверенітету та незалежності України.
Водночас окремі висловлювання Жванецького щодо суверенітету і територіальної цілісності України, а також участь російського письменника-сатирика у пропагандистських проєктах держави-агресора Російської Федерації (зокрема, з відвідуванням тимчасово окупованої території АР Крим), на думку фахівців УІНП, можна кваліфікувати, як "пропаганду російської імперської політики".
"Присвоєння імені М. Жванецького географічним об’єктам, назвам юридичних осіб та об’єктів права власності, об’єктам топонімії, а також установлення на його честь пам’ятників та пам’ятних знаків в Україні є втіленням русифікації - російської імперської політики, спрямованої на нав’язування використання російської мови, пропагування російської культури як вищих, порівняно з іншими національними мовами та культурами, витіснення з ужитку української мови, звуження українського культурного та інформаційного простору", - резюмували в УІНП.