Національний банк України (НБУ) посилив вимоги до фінансового моніторингу. Тепер банки зобов'язані реагувати на випадки перевищення максимальних сум фінансових операцій.
Нові норми прописані у постанові НБУ №110, які набули чинності.
Блокування рахунків
Нацбанк поповнив перелік підозрілих фінансових операцій: регулятор вимагає від банків вважати підозрілим дворазове перевищення максимальної суми фінансової операції, яка була заявлена клієнтами.
Водночас така вимога не поширюється на клієнтів — фізосіб, які здійснюють звичайні фінансові операції на суми та обсязі з раціональним обґрунтуванням.
Фінустанови повинні упродовж 10 днів з моменту проведення операції зафіксувати та проаналізувати відповідне перевищення з боку клієнта, щоб переконатися у її підозрілості. Якщо це підтвердиться, то рахунок підлягатиме блокуванню.
Яка сума вважатиметься підозрілою
Як пояснюють експерти, максимальну щомісячну суму операцій заявляє сам клієнт, зазначаючи в анкеті, або озвучуючи менеджеру банку під час внесення інформації про нього. Відбувається це в таких випадках:
- у момент початкового відкриття банківського рахунку;
- під час наступних верифікацій — один-двічі на рік власник рахунку має з'являтися у фінустанову та підтверджувати вихідні дані.
Так, якщо зарплатня 30 тис. грн, людина вказала максимальну суму — 40-45 тис. грн. Якщо клієнт планує зробити велику покупку, то треба вказати максимальну суму пропорційну відповідній купівлі.
При цьому багато фінансистів називають вимоги щодо підозрілих операцій у вигляді дворазового перевищення максимальної суми не обмеженням, а спрощенням фінансового моніторингу.
Так, раніше не було єдиних вимог і вони навіть не озвучувалися людям: якісь банки брали клієнтів "на олівець" із перевищенням на 50%, а якісь — на 80-100%. Тепер же НБУ дав чіткі норми для населення.