Пол Браян смертельно поранив літнього чоловіка далекого 1984 року.
Пол Браян – вбивця, який видавав себе за мертвого чоловіка і подорожував Європою, щоб уникнути правосуддя, все таки був визнаний винним у вбивстві 39-річної давнини.
Про це пише Independent, повідомляє ТСН.
Полу Брайану було 22 роки, коли він смертельно поранив 62-річного Романа Шалайко в його квартирі у південному Лондон, у лютому 1984 року. Після вбивства він почав нове життя, подорожуючи Португалією, Критом, Іспанією та Францією.
Пол Брайан став підозрюваним у справі про вбивство, коли його відбитки пальців були виявлені на пляшці на місці злочину під час повторного розгляду справи 2013 року.
Але детективу Квінну Катлеру знадобилося ще десять років, щоб вистежити його та заарештувати вбивцю-"фантазера".
Підсудний Пол Брайан, якому зараз 62 роки, зізнався, що мав фальшивий паспорт і був визнаний винним у вбивстві у вівторок, 7 листопада 2023 року після суду в Олд-Бейлі.
Детектив Катлер описав Пола Брайана як "фантазера", який жив на заробітки своєї дружини, яка працювала туроператором, перш ніж повернутися до Великої Британії після її смерті.
"Він прожив більшу частину свого життя як інша людина. Він прикидається американцем, він прикидається, що служив в армії. Ніщо з того, що він говорить, не є правдою, і дуже важко зрозуміти, що він насправді робив останні 40 років. Ми знаємо, що він був причетний до вбивства Романа Шалайко ще 1984 року, завдяки дуже сильній криміналістиці, і доказам, які змогли ідентифікувати мої колеги", - розповів детектив.
Вранці 7 лютого 1984 року пан Шалайко розмовляв по телефону зі своїм другом-будівельником Майклом Педдубрівним, коли віе перервав, сказавши польською: "Вибачте, до мене хтось прийшов".
Оскільки жертва не поклала слухавку, Педдубрівний почув, як пан Шалайко голосно викрикнув англійською: "Що ви хочете? Допоможіть! Допоможіть!".
Пан Педдубрівний крикнув у слухавку: "Романе, що відбувається?", але зв'язок навмисне обірвав нападник.
Друг Романа Шалайко одразу зателефонував до поліції і двоє поліцейських пішли до квартири, де вони знайшли чоловіка у кріслі у вітальні зі смертельним ножовим пораненням у живіт.
Під час перевірки місця злочину, правоохоронці помітили, що жмутки волосся жертви були вирвані та кинуті на підлогу.
Інші докази, зібрані на місці події, включали відбитки пальців, одяг жертви, його телефон і 1000 фунтів стерлінгів в іспанських песетах.
Справа роками залишалася нерозкритою. Доки криміналістам не вдалося ідентифікувати відбитки пальців Пола Брайана на пляшці алкоголю, яка залишилась в гардеробі жертви.
Як розповів детектив Катлер, підозрюваний зник наприкінці 1980-х років. Не було відомостей про те, що він мав роботу з 80-х років, він не платив жодних податків, у нього не було паспорта та водійських прав.
"Було таке враження, ніби його не існувало, і ми не могли його знайти, і тоді нам довелося шукати методи, щоб визначити, де в той час був справжній Пол Браян".
Через три дні після вбивства Пол Браян, який народився 1961 року, подав заяву на терміновий паспорт. Після цього єдиний запис стосувався його арешту в Лондоні 1997 року за незначний злочин, пов'язаний з наркотиками.
"Це дало нам вікно щодо життя Пола Брайана, оскільки, коли його заарештували, він був у компанії жінки на ім’я Сільвія Брайан. Ми змогли використати родинні дерева та генеалогію, щоб з’ясувати, що Сільвія Брайан була його дружиною. Саме завдяки цьому ми змогли відстежити свідоцтво про шлюб Пола Брайана, і коли ми отримали свідоцтво про шлюб, ми виявили, що у нього інша дата народження. Не 1961, а 1955 рік", - розповів детектив.
Проте, коли поліцейські перевірили Пола Брайана 1955 року народження, вони з’ясували, що він насправді мертвий.
"На той момент ми були впевнені, що знайшли справжнього Пола Брайана 1961 року народження. Якимось чином він дізнався, що Пол Брайан, який народився 1955 помер, і він заволодів його документами.
Тим часом судово-медичні експертизи, які були недоступні 1984 року, привели до прориву ДНК.
Так, ДНК з гребінця покійної матері Пола Брайана порівняли зі слідами на жилеті та жмуті волосся жертви – Романа Шалайка та виявили збіг родинної ДНК.
У листопаді 2022 року поліції пощастило – злочинець Пол Браян подав заяву на новий паспорт і поїхав назад до Великої Британії.
"Ми були здивовані, коли побачили, що він повернувся до Британії, і я думаю, що він був не менш здивований, коли його зустріли співробітники поліції в аеропорту", - пригадав детектив.
Це дало можливість взяти його ДНК для порівняння з місцем злочину. Пол Брайан був чоловіком, причетним до вбивства Романа Шалайко 1984 року.
Під час арешту Брайан намагався вдавати, що у нього амнезія, і стверджував, що не пам’ятає, що робив 1984 року, але в ході справи детективи змогли довести, що у нього немає втрати пам’яті, і він просто бреше.
На суді Браян заперечував вбивство, але відмовився давати свідчення на свій захист.
Суддя Найджел Ліклі залишив Пола Брайана під вартою до винесення вироку – 8 грудня 2023 року.