Для багатьох сама думка про те, щоб прокинутися та встати о 5 ранку, є страшною. Але насправді всупереч переконанням більшості "сов", раннє пробудження може бути корисним для розумової діяльності, тіла та загального самопочуття.
Про це пише OBOZ.UA. Видання зібрало думки провідних спеціалістів в області сну.
За словами Бенджаміна Смарра, професора біоінженерії та члена консультативної ради Reverie щодо сну, ваше тіло налаштовано на те, щоб віддавати перевагу певним моделям сну. Кожна людина народжується з певним хронотипом, який визначає ваш графік та кількість сну, які вам потрібні. Тому, якщо ви коли-небудь замислювалися, чому вашому партнеру потрібно лише шість годин сну, щоб відновитись, а вам потрібно набагато більше, – це може бути через ваш хронотип.
Проста зміна часу на будильнику не змінить чарівним чином миттєво ваше життя, особливо якщо ви природжена "сова". Але є багато доказів того, що це може принести користь.
Ось чого ви можете очікувати, якщо вставатимете о 5 ранку:
Після одного дня раннього підйому
Перший день раннього пробудження не буде особливо легким чи приємним.
"Совам" спочатку може бути важко лягати спати раніше, тому вони можуть не спати стільки годин, скільки потрібно їхньому організму. І всі добре знають, що відбувається, коли ми не висипаємося.
Навіть якщо ви виспалися повноцінно, до кінця дня ви можете почуватися виснаженими.
Після одного тижня дня раннього підйому
Можливо, через тиждень ви не станете справжньою "ранньою пташкою", але ви будете на шляху до того, щоб нею стати. Простіше кажучи, цей процес вимагає часу.
Смарр додає, що те, наскільки швидко ваше тіло зможе пристосуватися до нового часу пробудження, залежить від вашого особистого біологічного годинника. Прокидатися на годину-дві раніше може бути легко; однак різка зміна розкладу сну може потребувати більше часу. З огляду на це, можливо, ви почнете помічати деякі зміни у своєму настрої та апетиті.
Як каже Кейсі Ніколс, раннє пробудження може вплинути на два природних гормони вашого тіла: кортизол і мелатонін.
Таким чином, прокидаючись у ранні години сонячного світла, ви можете покращити свій настрій. Це також може допомогти регулювати рівень кортизолу, який, як відомо, контролює рівень цукру в крові, зменшує запалення та підтримує ваш метаболізм.
Після одного місяця раннього підйому
Люди, які рано встають, є більш активними, вони можуть швидше й ефективніше виявити й справитись з потенційними проблемами. Такі люди загалом щасливіші та мають позитивніший погляд на життя
Однак, важливо, щоб раннє пробудження не приносило сон у жертву, наголошують вчені.
Через шість місяців раннього підйому
Коли ви досягнете позначки в шість місяців раннього пробудження, ви можете офіційно назвати себе "ранньою пташкою".
Але якщо раннє пробудження все ще здаватиметься вам важкою роботою, можливо, настав час повернутися до пізнішого часу пробудження.
Тому якщо ви через пів року раннього пробудження як і раніше, почуваєтеся стомленим і дратівливим, поверніться до свого звичайного графіку сну. Адже тривале позбавлення сну пов'язане з діабетом, серцево-судинними захворюваннями та навіть ранньою смертністю. Прислухайтеся до свого тіла і ви зрозумієте, який режим сну найкраще підходить вам.