Варити, тушкувати, смажити, запікати – є багато способів приготування овочів. І всі їх об’єднує те, що під час термічної обробки вони втрачають значну частину корисних речовин. Це неминуче. Але є способи скоротити ці втрати.
Щоб овочі залишалися максимально поживними, експерти радять обирати правильний спосіб приготування і уникати розповсюджених помилок.
Менше води!
Під час варіння водорозчинні вітаміни та мінерали частково вивільняються з продуктів у воду. Наприклад, броколі втрачає майже 50% вітаміну С. Чим більше води, тим більшими можуть бути втрати. Тому коли наступного разу варитимете овочі для вінегрету, наливайте води стільки, щоб ледь їх покрила.
Частіше запікайте і готуйте на пару
Краще за все готувати очі таким чином, щоб вони взагалі не контактували з водою. Їх можна запекти в духовці – в рукаві, у фользі, на грилі (в останньому випадку важливо не допустити обвуглення, яке робить будь-який продукт шкідливим для організму). Або ж приготувати на пару. Виходить смачніше і набагато корисніше: після такої термічної обробки у броколі буде всього мінус 14% вітаміну С.
Скоротіть час приготування
Звичайно, це не означає, що картоплю в мундирах слід їсти напівсирою. Але й перетримувати її на плиті, тому що ви про неї забули, не варто. Чим коротша термічна обробка, тим корисніші будуть овочі.
Не додавайте харчову соду під час приготування овочів
Деякі господині хваляться, що дрібка соди, кинута в каструлю з буряками, скорочує процес приготування ледь не вдвічі. Дійсно, варяться буряки швидше. Але у лужному середовищі, що утворюється через соду, швидше руйнується вітамін С.
Спочатку приготуйте – потім чистіть
Шкірка для овочів, як броня. Варто її зняти, і вони стають беззахисними перед гарячою водою, яка вимиває з них максимум поживних речовин. В ідеалі, кажуть дієтологи, більшість овочів взагалі краще їсти зі шкіркою. У ній міститься багато вітамінів та мікроелементів, зокрема – клітковини. Але то вже на любителя. Принаймні не чистіть їх перед тим, як варити.
Розрізайте після приготування
Овочі, які готуються цілими і менше контактують з водою та повітрям, втрачають менше поживних речовин.