Вчений з Японії Хіросіге Ітакура розповів, як пити каву з користю для здоров’я. За його словами, якщо правильно вживати напій, можна поліпшити багато показників самопочуття.
Він рекомендує тим, кому не протипоказана кислота, додавати в каву тонко порізані дольки лимона.
Розповідаючи, чому корисно пити каву з лимоном, японський лікар зауважив, що такий варіант популярного напою має гіпотензивну властивість.
«Додавання в каву лимонного соку посилює ефект хлорогенової кислоти, що сприяє зниженню артеріального тиску», — пояснив доктор Хіросіге Ітакура у публікації видання Yahoo News Japan.
Лікар пояснив: хлорогенова кислота є поліфенолом, що надає каві його характерного кольору і гіркого присмаку.
Цій речовині властиві багато позитивних, що зміцнюють здоров’я якостей – зокрема, кислота сприяє скороченню кількості бляшок на судинних стінках, покращенню стану ендотелію (внутрішній шар кровоносних артерій та судин), підтримує гнучкість та еластичність судинної тканини. Серед інших її оздоровчих властивостей – антибактеріальна дія, сприятливий вплив на печінку, органи зору, стимулювання процесів спалювання жиру в організмі.
«Спробуйте класти в напій тонко нарізаний лимон: він багатий на ериоцитрин, який запобігає ожирінню, а також нарірутином, що сприяє профілактиці нежиті та чхання», — поділився рекомендацією Хіросіге Ітакура.
Дієтолог вказав, багато хто не вміє пити каву. Люди роблять це неправильно, чому шкодять своєму здоров’ю. З цього формується думка, що напій не корисний і навіть може завдати шкоди, але якщо не робити помилок, побічні дії не будуть проявлятися.
В першу чергу потрібно відмовитися від вживання кави замість сніданку, натщесерце. Якщо ж в неї додати лимонний сік або оцет, посилиться ефект хлорогенової кислоти.
Вона знижує кров’яний тиск. Крім того, це з’єднання позитивно впливає на печінку, зміцнюючи функції органу, і корисно при боротьбі з короткозорістю.
Як заявляє Хіросіге Ітакура, напій найкраще пити під час прогулянки або після обіду. У такому випадку він може зміцнити імунітет і знизити ризик смерті від раку або серцево-судинних захворювань.