U-News » Суспільство » Постійні вимоги та підозри: психолог назвав три ознаки "примусового контролю" у стосунках
Всі новини

Постійні вимоги та підозри: психолог назвав три ознаки "примусового контролю" у стосунках

Зазвичай люди вважають, що нездорові стосунки - це лише постійні сварки, маніпуляції або насильство. Однак серед таких ознак і є контроль над партнером, який спочатку здається непомітним, адже має вигляд турботи, любові чи навіть захисту.

Йдеться про "примусовий контроль", який спрямований на те, щоб позбавити людини незалежності, впевненості в собі та відчуття реальності. Про це розповів американський психолог Марк Треверс для Forbes, пише Уніан

За його словами, примусовий контроль може проявлятися по-різному в кожних стосунках, тому його важко визначити. Дії кривдника можуть починатися від стеження за партнером до наполягання на тому, щоб він носив конкретний одяг.

Тому психолог назвав 3 ознаки, які допоможуть визначити, чи є у ваших стосунках "примусовий контроль".

Ізоляція вас від інших людей

Партнери з примусовим контролем ізолюють своїх близьких, аби зробити їх більш залежними, наголошуючи, що їхня точка зору - єдина, яку ви чуєте. 

Спочатку може здатися, що ваш партнер просто хоче проводити з вами більше часу. Він каже, що сумує за вами, коли ви гуляєте з друзями, або наполягає на тому, що певні члени сім'ї не дбають про ваші інтереси. Але з часом ви починаєте помічати закономірність - кожна соціальна подія стає джерелом конфлікту, кожні зовнішні стосунки ставляться під сумнів, і ви відчуваєте провину за те, що хочете провести час наодинці, - пояснив Треверс.

Крім того, за словами експерта, вас можуть звинувачувати в тому, що ви хочете побачити близьких, створювати драматичні ситуації, через які спілкування має виснажливий вигляд або навіть можуть прямо забороняти підтримувати ті чи інші стосунки. 

Мета - підірвати вашу зовнішню підтримку, щоб ви почали покладатися виключно на них у питанні схвалення, яке вони можуть так само легко забрати. Якщо ви помітили, що перестали спілкуватися з друзями, уникаєте сім'ї або відчуваєте занепокоєння з приводу того, як відреагує ваш партнер, коли ви проводите час з іншими людьми, це може бути ознакою примусового контролю, - попередив Треверс.

Обмеження вашої свободи пересування

Якщо ви завжди питаєте "дозволу" вашого партнера, аби кудись піти, то це вже свідчить про "червоний прапорець". Або ж якщо ви уникаєте певних місць тільки для того, аби вашому партнеру було комфортно, то варто подумати над вашими стосунками, наголосив психолог. 

Контролюючі партнери також можуть відмовляти вам у виході на роботу, вимагати постійний доступ до паролів і вашого телефону або обмежувати ваш доступ до спільного транспорту. Якщо ваші пересування відстежуються або контролюються, це серйозний тривожний знак. Розкажіть про це людині, якій ви довіряєте, і, якщо потрібно, почніть обмірковувати план безпечного відходу, - порадив Треверс.

Контроль над вашим здоров'ям та тілом

Здорові стосунки будуються на взаємній повазі, зокрема і на повазі до вашої автономії над власним тілом. Однак у стосунках з примусовим контролем партнер може намагатися диктувати вам правила щодо вашого здоров'я, а саме вирішувати, що ви їсте, що одягаєте, скільки тренуєтеся, чи приймаєте ліки, або ж вони можуть контролювати народжуваність та вагітність, пояснив експерт. 

Спочатку їхні коментарі можуть здатися турботою: "Я просто хочу, щоб ти була/був здоровою/здоровим" або "Ти б мала/мав набагато кращий вигляд, якби трохи схудла/схуд". Але з часом ці "пропозиції" перетворюються на правила. На вас можуть тиснути, щоб ви змінили своє тіло, відмовляти в доступі до необхідної медичної допомоги або соромити за те, що ви робите вибір, який стосується вашого власного добробуту, - підкреслив психолог.

Зокрема тривожний звіт BBC за 2022 рік показав, що у більш ніж половині випадків домашнього насильства, які закінчилися вбивством, насильство починалося з примусового контролю

Ця жахлива статистика є потужним нагадуванням про те, що ніхто - навіть ваш партнер - не має права контролювати ваше тіло чи вашу автономію, - наголосив Треверс.

За словами експерта, це не всі ознаки примусового контролю, однак головне - пам'ятати, якщо вам здається, що щось у ваших стосунків не так, то, швидше за все, так воно і є.

Розпізнати примусовий контроль може бути складно, особливо коли він замаскований під любов або турботу. Але довіряйте своїм інстинктам - якщо ви відчуваєте, що втрачаєте свою незалежність, постійно сумніваєтеся в собі або робите вибір зі страху, а не з власної волі, щось не так. Хороша новина полягає в тому, що усвідомлення - це перший крок до відновлення вашої автономії. Ніхто не заслуговує на те, щоб почуватися у пастці власних стосунків. Якщо будь-яка з цих ознак резонує з вами, знайте, що підтримка завжди доступна. Для початку зверніться до надійного друга, члена сім'ї або фахівця з психічного здоров'я, який допоможе вам прояснити ситуацію і розглянути можливі варіанти, - підсумував психолог.
Читай U-News в Google News

Читають Коментують
В аеропорту Лос-Анджелеса туристку хотіли заарештувати через “занадто гарячу” фотографію в паспорті
69 804
Двійника Зеленського знайшли в TikTok: як виглядає копія президента
53 473
Кардіолог назвала найбільш небезпечний для серця алкогольний напій
37 857
Дитина зустріла сестру-близнючку своєї матері: її реакція стала хітом
37 029
Знайдений овоч, який очищає організм від токсинів, цукру і холестерину
32 594
Колишня дружина Петросяна втекла з Росії, прихопивши мільйони
28 643
Названі найгірші чоловіки за знаком зодіаку: життя з ними буде складним
25 570
Смішний фейк? Українці обговорюють відео з екснардепом у дірявій білизні
21 154
Дзідзьо відреагував на вагітність колишньої дружини та публічно звернувся до неї
18 576
Народний артист розповів про співачку, кар'єру якої ледь не зруйнувала Софія Ротару
15 800
Симптоми утворення тромбів і продукти, що захищають від них
15 487
Чому навіть хороші й надійні чоловіки зраджують: психолог назвав 8 причин
14 697
За 5 років мама тричі народила близнюків: лікарі кажуть, що це диво
14 035
Чому чоловіки краще ставляться до своїх колишніх, ніж жінки: пояснення психологів
0
Ірина Білик відповіла, чи вірить, що у Дмитра Коляденка не було жінки після неї
0
Найбільш корисна риба, яку варто їсти часто: знижує тиск і очищає судини
0
Хлопчик з мему "Скоро вже буде Паска" виріс, і ось як він виглядає зараз
0
Окрема квитанція за комуналку: хто заплатить на тисячу більше вже у травні
0
Три хитрощі для підвищення врожаю буряків: важливі правила
0
"Мені треба, щоб вижити": Анна Трінчер розкрила проблеми зі здоров'ям
0
Бетмен-окупант: наш дрон «зустрів» ворога з плащем, що нагадав супергероя
0
Як вигнати кротів зі свого городу: перевірений народний спосіб
0
Страсна пʼятниця 2025: що не можна робити в жодному разі, прикмети і традиції
0
Сміливо: 50-річна телезірка у сукні з прозорою спідницею вийшла у світ
0
Як оживити зів’ялі кімнатні квіти: з цим розчином рослини знову зацвітуть
0
У червоному бікіні на Мальдівах: 59-річна Елізабет Герлі похизувалася пружними сідницями
0
🧳 Валіза мрії: яку обрати для ідеальної подорожі?

  Подорож — це завжди нова історія. Вона починається не з ...

Як зробити крем для обличчя самостійно і отримати величезне задоволення від результату

Ефективні засоби для обличчя здатні не лише поліпшити колір ...

Наймодніша паска 2025: який декор буде у тренді цього року

Великдень – це не лише духовне свято, а й чудова нагода ...