НКРЕКП готується підняти тарифи на воду. Коли це може статися та наскільки зміняться суми в платіжках українців? Розповідає Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг.
Поки що нові тарифи на водопостачання та водовідведення не затверджені. А не затверджені вони тому, що паралельно з цим іде процес розгляду підняття тарифів для бізнесу на електроенергію. Там цифри приголомшливі — вдвічі. А це напряму вплине на тарифи для водоканалів.
Пропозиція НКРЕКП, яка була наприкінці грудня, а саме — підняти тариф двічі по 15%, буде не актуальною. Тому що піднімуть тарифи на електроенергію. І тоді, виходить, що треба переглядати тарифи на водопостачання. Тому зараз їх не розглядають. Очікуємо на це після того, як зміняться тарифи на електроенергію для бізнесу.
Олег Попенко: Не погоджуюся з тезою, що в Україні потрібно лібералізувати ринок електроенергії. Для цього є декілька факторів. Лібералізація ринку можлива в тому випадку, якщо ми маємо платоспроможного споживача. Але варто згадати 2021 рік, коли вартість електроенергії в Європі зросла на 100-200-300%. Одна година електроенергії тоді вартувала півтора фунта стерлінга, а це близько 80 гривень за 1 кіловат на годину.
Герман Галущенко пропонує лібералізацію. Що це означає? Це означає, що якщо ринкова ціна піднялася в ЄС, і у нас вона підніметься. А проблема в тому, що наш ринок ще й монополізований. У нас не працює Антимонопольний комітет. Особисто я вбачаю величезні проблеми, до яких може привести ця лібералізація. Держава в якийсь момент не зможе впоратися з монополіями. Державі зараз і так складно. Все це може призвести до реальної катастрофічної ситуації, коли ми просто «виріжемо під ніж» більшість споживачів і загонимо в величезні борги.
- Станом на сьогодні 50% водоканалів вже знаходяться в катастрофічно-економічному стані. Мають величезні борги та не можуть своєчасно сплачувати комунальні платежі.
Промислові підприємства, які на сьогодні є великими споживачами електроенергії, при лібералізації ринку та піднятті прайс-кепів до 10 гривень або взагалі ліквідації прайс-кейпів — зупиняться. Ще ж потрібно не забувати, що зростання економіки можливе тільки на тлі дешевих енергоресурсів. Піднімаючи прайс-кепи, лібералізуючи ринок, ми призведемо економічний колапс.
- Побутовому споживачу в теорії можна видати субсидії, якщо йому немає чим платити. З бізнесом так не вийде. У нього залишається тільки одне — підіймати вартість власної продукції. Через це нас буде очікувати не просто інфляція, а гіперінфляція.
Олег Попенко: Підвищення вартості водопостачання може бути абсолютно різним. Наприклад, у Вінниці тарифи водоканалів зростуть вдвічі. В Чернігові здається зростання — 60%. В кожному регіоні по-різному. Оця цифра 33% — дуже оманлива. Тому що деякі водоканали вже підняли тарифи минулий раз. Зараз деякі з них піднімуть на 5-7%. Якщо прибрати ці 5-7%, то в середньому по Україні вийде зростання на 45-50%. Підвищення нічого не вирішить. Ці кошти підуть на погашення заборгованості за постачання електроенергії.
- В Україні за 9 років тарифи на водоканалах піднялися на 120-130%. Але вода так і не стала такою, яку можна пити прямо з кранів.
Тарифи на водопостачання та водовідведення точно стануть більшими. Якщо не з 1 липня, то з 1 серпня. Підвищення тарифів на електроенергію для бізнесів потягне за собою підвищення тарифів на водопостачання. Це аксіома.