Ми знаємо, що брати наші менші відчувають цілу палітру емоцій — як позитивних, так і негативних. І все ж “злість” і “досада” — поняття швидше людські, ніж такі, що мають відношення до тваринного світу.
Але давайте розглянемо типову життєву ситуацію. Ваш домашній кіт спокійно сидить на підвіконні і розглядає життя на вулиці. Неждано-негадано в поле зору вихованця потрапляє чужа кішка, яка заглянула у двір. Ваш вусатий приятель помітно занервував, вигнув дугою спину і навіть зашипів. І, не знайшовши кращого виходу своїм почуттям, накинувся прямо на господаря. Чи траплялося з вами таке?.
Усі люди різні, і всі коти теж різні. Наприклад, у вас в офісі видався важкий день. Ви повернулися додому на взводі, киплячи, як чайник. Під гарячу руку попадається дружина або хтось із близьких. Однієї неприємної репліки з чийогось боку виявляється достатньо, щоб виплеснути на домашніх усе своє роздратування. Тож тепер ви розумієте, що відчуває кіт, який зазнав досаду або розчарування. І люди, і тварини часто мають схожі моделі поведінки.
Що гріха таїти: багато хто любить вивільнити злобу або роздратування на інших — рідних, друзів або колег. Вони спокійно скидають пар, а оточуючим доводиться з цим жити. Ми маємо справу з так званою перенаправленою агресією. Не станемо обговорювати людей — усе-таки, це не наше завдання. А ось коти часто поводяться неадекватно, коли бажають виплеснути свою злобу “в помсту” комусь іншому — накидаються на господарів, інших вихованців, розбризкують по будинку сечу, залишаючи “мітки”. Тим самим тварина подає знаки, мовляв, мій будинок — моя фортеця, тут кругом усе моє на віки віків.
Коти від природи — тварини територіальні. Вуличні тварини часто вирішують територіальні суперечки в бійках і сутичках. Хвостаті залишають потенційним супостатам численні запахові мітки — розпилюють сечу, точать кігтики об дерева і т.д. Усе дуже просто: боротися і захищати свою територію від зазіхань доводиться чи не кожен день. Не допомагають залишені “мирні” сигнали, значить, відстоїмо своє в бійці.
Домашні коти позбавлені можливості вступити в бійку, але територіальні інстинкти в них нікуди не поділися. Через брак кращого, як ви тепер розумієте, коти починають захищати територію від власних господарів, зганяти на них злість.
Що робити, чим допомогти? Домашні коти люблять дивитися у вікно, це відмінна для них розвага. Але якщо ваш вихованець реагує на те, що відбувається надто вже бурхливо, доступ на вікно доведеться закрити. Як варіант, повісити жалюзі, щоб закрити огляд. Найжорсткіший варіант — узагалі заборонити котові доступ у кімнату, де він проявляє агресивні нотки в поведінці.
Також спробуйте заспокійливі синтетичні феромони. Вони працюють не в 100% випадків, але в цілому допомагають цілком непогано. Так чи інакше, спробувати варто. І, будь ласка, не робіть поспішних висновків щодо свого вихованця. Засмутився, розлютився — зрештою, з усіма буває.